Je to zrovna pro mě?

Balík ke stažení má v sobě tři části:

A. Pasivní úložiště - nejdůležitější

Představte si, že se několik let učíte jazyk a chcete pro sebe vést slovní zásobu, něco jako sešítek. Potřebujete něco co se dá použít univerzálně, tj. v průběhu pěti, deseti let se můžete spolehnout, že ten software bude dál fungovat. Zamítnete tedy různé freeware utility protože nebudete sedět hodinu u počítače, abyste za rok zadaná data vyhodili. Zamítnete také excelovské tabulky protože s přibývajícími slovíčky s v tabulce utopíte. Všechna slovíčka vždycky nepotřebujete. Zamítnete Wordovský dokument, protože se v tom nedá třídit, možná tak něco hledat, ale jinak to je nástroj vhodný maximálně pro psaní dopisů. Zamítnete Accesovskou databázi, proto že jednak nejste odborník na relační databáze a i kdybyste byl, vytvořit něco jako "kategorizaci" je úkol těžký i pro databázového specialistu. Proč mluvím o kategorizaci a dynamické práci se slovní zásobou ? Následující pasáž je určena všem, kteří jsou stále přesvědčni, že program MS Outlook je hloupý "poštovní program" na psaní emailů.

Bohužel na PST soubor nestačí poklepat jako jste zvyklí u DOC nebo XLS. Je nutné jej v Outlooku ručně připojit v menu Soubor - Správa datových souborů, což hned ze začátku odradí většinu zájemců. Přeci jen, všichni jsou zvyklí stáhnout jediný program, ten si instalovat a nad ničím moc nepřemýšlet, čtyřikrát klepnout, hned vidět nějaká cizí slovíčka, trošku si s tím hned honem honem pohrát a druhý den už ani nevíte že něco máte instalované a záchvat učivosti je pryč.

No a naivita, se kterou se lidé vrhají na nějaká cizí slovíčka a automatické mluvící videokurzy nezná mezí. Nemám čas a myslím si, že si koupím výukový program a on mě to sám naučí. Moje zkušenost je, že jinak, než aktivní prací, minimálně tím, že si občas slovíčka vypíšu sám, opravený diktát aspoň za dva dny přepíšu sám, se jazyk učit prostě nedá. Nojo, ale my, kteří nevedeme papírové sešítky, jak v tom máme udržet pořádek ?

Představte si následující situace:

B. Knihovna - pro koho je určena

Až když si vyzkoušíte a pochopíte krásu, eleganci, flexibilitu a možnosti, které vám nabízí toto pasivní úložitě, má pro vás smysl jako krok 2. uvažovat o spuštění instalačního programu a instalaci zkoušecího doplňku. Tento doplněk pak využije ke zkoušení slovíčka, která jste si již zadali a kategorizovali.

Výhodou "zkoušecí" knihovny je, že na vás bafe častěji slovíčka, která jste dříve spíše neznali, to znamená, že se podle vás učí.

C. Slovní zásoba

Smyslupná slovní zásoba dopodrobna zadaná zde jsou španělská slovíčka a to zejména dopodrobna zpracovaná španělská slovesa - natvrdo vyčasovaná. Pak také francouzština pro samouky, zejména pak opět natvrdo vyčasovaná slovesa. To se hodí k tomu, abyste si mohli sami opravovat domácí úkoly. Angličtina stojí za prd. Je odněkud naimportovaná jen jako příklad. No a smůla, němčinu se zrovna v době návrhu tohoto monstra neučím, tak tam z ní není skoro nic, uvítám návrhy od němčinářů kdybych tam mohl něco vylepšit.

Předpokládá se, že až si to stáhnete a naučíte se pracovat s pasivním úložištěm se vzorovými daty, uděláte CTRL+A a DEL smažete všechna slovíčka a budete si vytvářet slovní zásobu vlastní. Ano tak jednoduše se databáze vyčistí - jako když mažete emaily. Vlastní slovní zásobu si uděláte dle svých hodin, svých potřeb, své knihy, svého jazyka, svého lektora. Tím, že smažete datové kuličky se ale nezbavíte nadefinovaných pohledů, formulářů a skriptů, které jsou v dané složce uloženy jako neviditelné a tedy připravené pro vaše slovíčka. Hlavní síla tohoto "zkoušení slovíček" spočívá v dlouhodobé udržitelnosti, univerzálnostni, flexibilitě a otevřenosti použití, nikoli však v konkrétní slovní zásobě, která je jen vzorová.