Jak vypadají pohledy

Základní pohledy jsou předvytvořené. V jednom z nich například vidíte seskupená slovíčka podle jazyka a setříděná podle data vytvoření. To se hodí při počátečním zadávání slovíček, kdy se potřebujeme často vracet a korigovat zadaná slovíčka a upravovat jejich kategorie apod.


Další pohled se opět vytvořil několika tahy myši a to vytažením polí Lekce a SlovníDruh do "Skupit podle". Vidíme hezky přehledně slovíčka po lekcích nějaké naší knihy ze které slovíčka opisujeme. To jak si nazveme kapitoly knihy, nebo "vyučovací hodiny" je čistě na nás. Tady například víme, že LekceKateg=Hodina1 znamená všechna slovíčka která jsme probírali na první hodině nějakého kurzu.

Další příklad pohledu je "Angličtina - slovník", tedy filtrem je Jazyk=Angličtina, je vypnutá editace buněk, čili jakmile začnete psát na klávesnici, skočí to okamžitě na slovíčko - EN nebo CZ, záleží na tom, podle kterého sloupce máte zrovna setříděno. Setřídění se provede klepnutím myši na záhlaví. Získáváme tedy pohled, ve kterém lze hledat všechna slovíčka podle abecedy bez ohledu na lekce, do kterých spadají.

Další pohled, který zde vidíte, je podrobný pohled na španělská slovesa. Vidíme, že filtrem je Jazyk=Španělština a SlovniDruh=Slovesa. Jako sloupečky jsou natahány první osoby všech možných časů, minulý, budoucí, kondicionál, gerundium apod. Vidíme pohled na všechna španělská slovesa, ale není problém si pohled dodefinovat například tak, abychom viděli třeba jen "všechna zvratná španělská slovesa". K tomu bychom museli při zadávání do kategorie dávat text "zvratna" (nebo "zvrat" nebo "zvr" nebo cokoli co dokážeme systematicky dodržovat) a teď vytvořit filtr Kategorie="zvratna".

Další pohled je ještě podrobnější pohled na španělská slovesa - tentokrát jen subjuntivum. Z této tabulky například stiskneme CTRL+A, CTRL+C, zapneme Excel, CTRL+V a máme tuto tabulku v Excelu, kde s ní dále můžeme pracovat, tisknout, atd... ovšem jen jako s "mrtvými" daty. To nabízí například možnost učiteli vytvořit si zkušební "okruhy" tím, že slovíčkům uděluje kategorie "okruh1", "okruh2" nebo "zkouseni1" atd. a tyto si vyfiltrovat pohledem, zkopírovat do Excelu a rozdat jako písemku.

Dalším příkladem je pohled, který jsme nazvali "pohled na anglická slovesa". Vidíme zde vytažené sluopce, které odpovídají triádě. Samozřejmě lze přidat kritérium například kategorie="nepravidelna" a pokud každému slovíčku, které je nepravidelné, přidáte kategorii "nepravidelna", budou v tomto pohledu vidět jen nepravidelná slovesa.Vidíme, že spolu s kategorizací máme v ruce mocný nástroj jak se slovíčky můžeme pracovat. Není nutné se držet předdefinovaných pohledů. Ty slouží jen jako inspirace. Samozřejmě si lehce nadefinujete spousty dalších.