Byl jsem postaven před nutnost někde obstarat boudu pro bílého švýcarského ovčáka (BŠO).
Prvním problémem byly rozměry boudy. Názory byly značně roztříštěné. Jeden extrém byl, že ten pes tam stejně nebude, potřebuje mít malinou boudičku, aby si jí zahřál, stejně bude ležet nalepený na kraji a koukat, co se děje venku. Druhý extrém byl, že potřebuje mít klid a někam zalézt do nory a naopak ho dění venku ruší, přičemž je ještě nutné mu udělat příčku na zimu. Objevily se i takové zhovadilé nápady, dělat pejskovi do nory "prosklené okýnko", to jsem zavrhl rovnou. No a pak byly názory spadající rozměry někam mezi, hlavně na internetu, kde se u jednotlivých ras psů doporučují jisté rozměry boudy, které byly pro danou rasu psa menší než jsem nakonec vybral já.
Rozhodnutí jsem nakonec udělal na základě zkušenosti z chovatelské stanice a to podle rozumného přístupu, kdy jsem mohl omrknout jak velkou boudu resp. kotec využívá psí máma daného štěněte a přímo vidět jak v ní vypadá a z toho vyplynulo, že vlastně asi fakt bude potřebovat boudu relativně velkou. Pro našeho BŠO to tedy byly vnitřní rozměry délka 120 + 30 předsíňka, šířka 80, výška 80. Vchod 30 x 60. Když jsem nakonec boudu viděl, přeci jen jsem se zhrozil, ale říkám si, že v nejhorším, kdyby pes byl jen v chodbičce, použiju půlku boudy jako zahradní domek na krumpáče.
Rozměry jsou také dány tím, že nemám kam umístit kotec. Protože bouda nebude v kotci, bude zateplená.
Další parametry boudy byly víceméně dané a to vyčtené od různých internetových prodejců a výrobců bud, z nich vypíchnu hlavně následující body:
Tuto kapitolu doplňuju po roce používání. Když je zima, pes zalézá až dozadu. Ze začátku tam měla hadr/deku protože jsem se doslechl, že o slámu by si mohla vypíchnout oči nebo tak. Zdá se mi to jako vyložená fáma. Lepší je jednoznačně sláma a to můžu potvrdit nejen jako tip od chovatelky ale jako vlastní zkušenost. Když jsme tam psovi dali původně hadr, vztekle ho vždycky nosila po zahradě a cupovala, v boudě ho nechtěla. Nejdřív jsme si mysleli že to je proto, že štěňata koušou do všeho. Teď už ale vyrostla a stejně hadr šel hned ven i za dešťů a zimy. Proto jsem sehnal pytel slámy. Ten jsem jí tam nasypal. Od prvního okamžiku jí to vonělo, hrozně ráda tam leze, vždycky se vykolíbá a má na sobě nějaké to stéblo a je spokojená. Sláma totiž nejen že hřeje. Ona je i měkká a to je důležité na klouby. Oproti hadru má navíc tu výhodu, že absorbuje vlhkost. Dále se v ní tolik nedrží roztoči nebo podobná havěť. Hadr psovi totiž při zvlhnutí trochu zatuchne a nevoní. Proto ho tahá ven. Škoda toho roku kvůli kloubům, asi chudák ležela jen na prknech.
Na fotce je vidět slastně se protahující Vlčice poté co objevila slámu v pelechu a vylézá rozehřátá ven do -10 stupňového mrazu.
Než jsem se pustil do stavby svépomocí já, který v životě v ruce nedržel pilu, natož pak něco vyráběl ze dřeva, koukal jsem se, jestli boudu nekoupím nebo nenechám udělat.
Ostatní shopy s prodejem psích bud:
První možností je koupit boudu novou od někoho, kdo se výrobou psích bud přímo zabývá. Tato možnost vůbec není špatná. Cena, za kterou takovou psí boudu lze koupit mi zezačátku vyrazila dech a zdála se mi vražedná. Po stavbě svépomocí jsem zjistil, že byla přiměřená a odpovídala náročnosti a byla přiměřená i cenám materiálu. Druhou možností je koupit boudu použitou starou. Jednak se nabídky netrefovaly úplně do mých představ, jednak ani ceny se příliš nelišily a mít na dvoře nějakou humusárnu a koukat na ní několik let jen kvůli ušetřené tisícovce také není to pravé ořechové. Takže to nepřipadalo v úvahu. Třetí možnost, nechat si jí vyrobit narazila na přetíženost resp. nezájem několika truhlářů, kteří moc zájem boudu vyrobit neměli. Když už jsem nabídku od truhláře měl, byla vyšší než od specialisty, co přímo boudy vyrábí. Navíc ten, kdo je vyrábí jak Baťa cvičku už asi vychytal porodní bolesti takže zase je to podle mě lepší od něj. Čtvrtou možností bylo, jak mi poradil známý, obrátit se na nějaký poptávkový portál, např. férová poptávka. K tomu já ale nemám moc důvěru lovit někoho na nejlevnější cenu a pak trnout jestli mi boudu nezfušuje tak přiznám, že jsem to ani nezkusil.
Finální rozhodnutí udělat si boudu sám padlo na základě týdenního bádání a zvažování a oslovování a po týdnu kreselní 3D modelu, který mě ujistil, že vím postup jak to složím dohromady. Hlavním argumentem bylo: "vždyť je to jen bouda" tak v nejhorším nebudou prkna správně naleštěná.
Také jsem slyšel střelecké návrhy typu, abych vzal staré palety a stloukl boudu z nich, když kolem budou palubky tak prý je jedno co je uvnitř, ale při představě jak z těch palet tvořím správnou velikost skeletu mě jímala hrůza, nevím jak by se toto dalo realizovat technicky.
Proč jsem se vlastně rozhodl pro stavbu svépomocí. Udělal jsem si 3D model, ze kterého mi vypadly délky prken a palubek. Z toho jsem si udělal tabulku s rozpisem co koupit za materiál a z toho mi zase vypadla celková cena za materiál. Stálo mě to tolik času, že kdybych boudu koupil, podle mě hodně ušetřím. Ale tuto fázi bych vám rád pomohl překonat tím, že Vám model i rozpis nabízím ke stažení zde.
První problém bylo, v čem si nakreslit jak skládat jednotlivá prkna. Ano šlo to udělat partyzánsky, něco nakoupit nějak to interaktivně stlouct a bylo by to. Do toho jsem jako člověk bez zkušeností s prací se dřevem, byť s technickým myšlením a 3D představivostí, jít nechtěl. Našel jsem proto program, který Google nabízí zdarma ke stažení a je k tomu účelu suprově vhodný, Google Sketchup. Pro začátek na internetu bylo potřeba projít několik kursů jak se s tím pracuje, například zde. Pak bylo nutné pochopit jak "zrádně" se chovají komponenty a jak funguje označování a vrstvy. Bez toho se navztekáte šíleně, ale logiku to má a dá se pochopit. Pak ještě vytisknout si tahák s klávesami, což podstatně urychlí práci a ušetří spousty nervů. No a mezitím jsem si budoval ten 3D model psí boudy a učil se na něm kreslit ve Sketchupu (kdybych si někdy designoval dům nebo altán tak se to hodí :-) ).
No nebudu vás už tolik napínat. Výsledek modelování jsem vytiskl do PDF a je vidět tady.
Je to sled kroků jak bude vypadat montáž tím, že jsem do jednotlivých scénářů zapínal viditelnost dalších vrstev. Živý dokument,
který tímto dávám k dispozici a který mě stál dost úsilí, dávám tímto k dispozici zde:
Model boudy pro program Google Sketchup
Abyste jej otevřeli, musíte si nejdřív instalovat Sketchup. Má tu výhodu, že si jej můžete přetvořit podle svých rozměrů.
Můžete v tom modelu létat a dívat se na boudu ze všech stran, jak bude vypadat. V rychlosti napovím: stiskněte klávesu O
jako orbit a pak kolečkem myši a myší, někdy se SHIFTem, můžete model prohlížet.
Přepážku jsem tam nekreslil. To už by byl hrozný opruz. Navíc, s tím, jak jsem boudu dokončil, nějak jsem se i sžil z nářadím a dřevem a pak už jsem bych schopen i s metrem v ruce a po chvíli přemýšlení, celkem rychle spíchnout tu přepážku z hlavy. Nakonec jsem jí taky udělal zateplenou a to hlavně z důvodu že lépe drží formu.
Vývoj konstrukce jsem začal nemotorně nějak takto:
Myslel jsem si totiž původně, že stojny budou sloužit jako
nožičky a že si tím ulehčím práci. Celá ta bouda by na tom ale asi nějak divně visela a
konstrukce vypadala staticky chatrně.
Potom se mi nelíbil sklon střechy, jak už jsem popisoval, měl by být menší. Následující by se asi i hůře realizovalo.
Dolní latě jsem sjednotil a překopal rozměry boudy, na tomhle obrázku jsou ještě špatně.
Stojny jsem původně měl proti sobě a nějak náhodně daleko. A dokonce podlaha měl být položená ještě před trámkama
dolního skeletu, jak je vidět mezerou na obrázku níže. Bouda má dole latě, na kterých leží. Ty zajišťují, že bouda zespodu nebude uhnívat.
Nakonec jsem to předělal a po několika dnech a návštěvě Bauhausu skelet vypadal takto - níže uvedený návrh už je finální verze.
Zezačátku jsem taky navrhoval příliš velký sklon střechy, což bylo nepraktické pro výrobu a nepraktické pro psa když na střechu poleze. V počátku byla horní deska střechy navržena z palubek, později jsem přehodnotil a dal OSB desku nejen dospodu pod zateplení podlahy, ale i na horní desku střechy. Jednak se tím lépe dělají přesahy střechy nejen dopředu dozadu ale hlavně do stran, jednak je pevná a na souvislou plochu se líp nabíjí asfaltový pás a vypadá to paradoxně i lépe.
Stojny jsou rozmístěny následovně. Přední stojna je umístěna tak, aby zároveň tvořila i rám dveří. Jelikož dveře mají být 30x 60, tak jsem je umístil asi 33 od sebe počítaje že tam ještě přibydou nějaké lišty, ze kterých jsem nakonec upustil, ale říkal jsem si že zúžit se to dá vždycky, rozšířit těžko, leda pak psovi nasadit dietu aby tam prolezl. Protože dělat vyřezávání palubek, cpát do toho polystyren a pak zadělávat hranu jen kvůli několika centrimetrům, to je blbost. Zadní stojnu jsem tam zase dal, aby se ty dlouhé vodorovné palubky neprohybaly. Dal jsem jí záměrně 1 metr od pravé hrany, protože polystyreny se dělají 1 x 0,5 metru tak abych ho musel míň řezat. To že přední a zadní prostřední stojna nejsou v zákrytu vůbec nevadí, na funkci živočicháře to nemá vliv. No a ta ležatá co je uprostřed v podlaze, ta vlaje někde mezi těmi stojnami protože jsem měnil design za pochodu, ale neřekl bych že to bylo nějak konstrukčně důležité, naopak aspoň se tam nepotkávaly šrouby.
Spousta z vás netrpělivě skočí rovnou sem, protože se ptáte kolik vás bude stát materiál. Tak především, mám za sebou kdysi dávno firemní teambuildingovou akci, kdy jsme na výjezdním zasedání měli v teamu vesměs kancelářských krys navrhnout a realizovat zahradní altán. Odnesl jsem si jednu zajímavou zkušenost. Totiž, strávili jsme naprosto zbytečně den diskusemi nad tím, jak bude vypadat altán a z čeho ho složíme (fuj, venku bylo hezky a my plácali kraviny zavření uvnitř), aby pak druhý den team "logistika", ve kterém jsem po propařené noci v alkoholovém oparu tenkrát povlával i nešťastný já, předstíraje, že jsem ok, procházeli jsme hodiny nějakým OBI nebo Bauhausem, abychom zjsitili, že většinu materiálu z toho, co jsme slavnostně vymysleli a načrtli, tam nemají. Čili nakonec team logistiky tenkrát nakoupil úplně ale úplně z prstu vycucaný materiál, ze kterého se pak projekt neprojekt prostě něco selským rozumem spíchlo. Jinými slovy, "logistika" čítající čtyři lidi včetně jednoho z notnými zbytky alkoholu v krvi, pak během dvou hodin v obchodě spíchla návhrh efektivněji, než předtím 20 lidí během celého dne s tabulí, architektem, manažery a jinými podivíny :-). Takže maje za sebou tuto zkušenost, jel jsem v době kreslení 3d plánu do Bauhausu, protože ho mám nejblíž, jinak to vyjde cenově nastejno kam pojedete, a sepisoval možnosti materiálu. Soupis cen Bauhausu pro zajímavost zde.
Z tohoto soupisu, upraveného 3D modelu a konzultací se všemožnými lidmi vypadl finální návrh 3D modelu a tato tabulka nákladů,
doupravená po sestavení boudy podle skutečnosti:
Excelovská tabulka s rozpisem materiálu
Jedině OSB desku ve variantě ostrá hrana s velkými rozměry neseženete v Bauhausu, ale v nějakém truhlářství. Jednu potřebujete na podlahu a jednu na střechu. Já to u podlahy ještě nevěděl, tak jsem jí skládal ze dvou pero-drážka OSB desek. U střechy už jsem použil jediný kus 2,5 m x 1,250 m desky, což je o dost komfortnější, asi i pevnější apod. Vlastně jsem ani zezačátku nevěděl, že ty velké někde existují.
V mém "hogo fogo" provedení tedy cena materiálu dosáhla bezmála 6000 Kč (něco přes 5000 Kč když vezmu že jsem použil zbytky asfaltu co byly jinak na vyhození). Zvažte při výběru nákupu i to, že například řetězec Bauhaus neměl problém, když mi zbylo celé balení palubek, mi to do určitě doby vzít bez řečí zpátky, jak je to jinde, nevím. Abyste někde tzv. "neušetřili" :-) Ta cena je ale včetně penetrace a pečlivého dvojitého nátěru včetně spodku a taky střechy.
Tak a ještě Vám dlužím vysvětlení toho, proč jsem volil takový materiál a né makový.
Já použil železný skelet stolu, který mám doma jako dost nekomfortní pracovní stůl - spolu se starým upínacím mechanismem k přichycení řezaných prken. Pak je potřeba přímočarka, která se lidově nazývá "pila šukačka", dá se koupit za 500 Kč, mafl, dá se koupit za 1000 Kč, vrtačka kterou jsem použil i jako el. šroubovák. Měl jsem půjčený i hoblík, bez toho bych se ale obešel. Pak jsem měl půjčenoý šmirglovací stroj, ale stačí šmirglpapír a ručně se to dá taky. Metr, tužku, kladivo a šroubováky má snad doma každý.
Pokud jste staré držgrešle jako já a uvažujete že byste koupili buďto jen přímočarku a nebo jen mafla a řezali to všechno jedním nástrojem a ušetřili, na to zapomeňte. V době stavby se tu hodí jeden, tu druhý. Přesvědčil jsem se pak při vlastní stavbě že těch pár ušetřených stovek za to nestojí.
Rovněž je třeba si uvědomit, že když si boudu necháte od někoho udělat, vyjde vás cena práce řádově minimálně tolik co stojí materiál, čili v tom případě si vemte cenu za materiál, vynásobte dvěma a budete mít cenu za boudu.
Nejdříve jsem sestavil dolní rám, sešrouboval ho šrouby délky 80. Pozor v rohových oblastech se kříží a bude křížit hodně šroubů. Pod rám jsem pak ořízl OSB desky pero/dážka a sestavil je do jediné desky. Ušetřilo by hodně práce, kdybych věděl, že se prodávají i velké desky s rovnou hranou a použil jen jednu takovou. Na oříznutí je potřeba mafl, protože s přímočarkou rovný řez bude opruz a bude křivý.
Lišty odspoda, aby bouda neuhnívala. Uděláme dříve, než budeme mít skelet, dělá se to lépe. Natírání spodku jsem dělal až nakonec, když už bouda byla těžká jako kráva. Ale převrátit šla.
Pak nastal čas postavit stojny. Tohle vypadá na obrázku jednodušeji než ve skutečnosti. Potíž je, že se Vám nepodaří nikdy udělat rovný řez, takže stojny Vám budou povlávat místo stát. To znamená, že máte-li je v čele chyceny šrouby, hrozí naprasknutí a rozštípnutí stojny vlastní vahou stojny. Proto jsem na každou stojnu použil jeden kovový vingl ale hlavně proto, aby se nevyvrátily například při obracení skeletu a šroubování dalších. Jakmile skelet doděláte i nahoře, on zpevní a můžete s tím cvičit jak chcete a kovové vingly už by pak ani asi nebyly třeba.
Tady už nám skelet zpevnil
Teď nezapomenout dát do podlahy polystyren.
A můžeme pokrýt podlahu. 1 balík mi vyšel tip top. Nesměl jsem to uříznout blbě, jinak bych musel koupit celý další balík. To je nevýhoda více druhů materiálu.
Vnitřek - zadní stěna - vodorovné. Pořadí a směr jsem pečlivě volil aby to navazovalo.
Pozor, dát tam polystyren ! Zadní vnější svislé.
Zevnitř odspoda, pozor nezapomenout, že budou nahoře dlouhé.
Vnitřní boky.
Pozor. Před tímto krokem nezapomenout vycpat dutiny polystyrenem. Pak vnější palubky svislé.
Zepředu, taky narvat polystyren a pak svislé vnější palubky.
A taky už je vidět střecha. Zase se začne plackou. Změřte si vnitřek hotové boudy tak, aby střecha zapadla "jak prdel na hrnec"! Samotný skelet bez palubek se dobře drží v ruce, později se to blbě zkouší. Když jste si jistí že střecha pasuje, z jedné strany se pobijí palubky jako vnitřek střechy.
Pak nezapomeňte střechu vycpat polystyrenem. Tady ten snímek je jen ilustrace kde všude je polystyren nacpaný.<-p>
Tady je jen vidět, kam musí střecha zapadat.
Voilá, a bouda bude hotova.
Krásně vymyšleno, že ? Jak myslíte že to dopadlo v praxi ?
Ruce jsem si nakonec neuřízl, to je dobrá zpráva. Bouda existuje, to je další dobrá zpráva. Nevypadá úplně hnusně. Dokonce i ten pes tam vlezl. Tak jdem kouknout na fotky.
Tady je vidět jak dopadl skelet. Bohužel jsem se ve slabé chvíli nedržel důsledně pravidla "dvakrát měř a jednou řež" a s tím jak stojny zezačátku povlávaly a vingly je zpevnily, už jsem nevěnoval tolik pozornosti jestli hořejší rozpětí stojen souhlasí s dolním. Zmátlo mě i to, že střecha bude mít nepatrný sklon, a tím pádem vizuálně tolik nebylo vidět, že jsem nahoře ujel asi o 1 centimetr resp. na druhé o 2 centimetry. To bude ostatně vidět i na fotkách bočního vnějšího prkna. Jinak ale skelet krásně zpevnil a ani se nehnul.
Polystyren v podlaze.
Pak jsem nějak v zápalu práce zapomněl fotit. Práce totiž postupuje ze začátku jako šnek protože to musíte 30x přeměřovat.
Skelet pak jde o trochu rychleji ale pořád se to vleče. No ale palubky ty už odsýpají jedna báseň, to obložení,
přestože na plochu je toho daleko více a ze dvou stran trvalo snad kratší dobu, než ta placka na začátku.
Takže hop, a je to zateplené a obložené. To jak mi to nahoře o 2 cm ujelo je vidět na krajním bočním prkně,
které by teoreticky nemělo být šikmé.
No ale nevadilo, holt jsem pak musel všechno přeměřovat a bylo to trochu pracnější než kdyby to bylo "trapně" rovné, rovně by to dokázal udělat každý, že. Tady už je i vyzkoušeno, že střecha sedne na boudu jak prdel na hrnec. Moje 2cm zakřivení jsem si pak dodatečně zdůvodnil jako že "to tak konstruktér vlastně chtěl", protože hříběčkovitý tvar boudy lépe odolává dešti.
Pohled dovnitř
Pohled na boudu zprava
Detail dveří
Horní hrana
Tady už je vidět bouda s přepážkou a se střechou
Také je vidět částečně domazlení dveřní části. Myslel jsem že tam bude lišta. Ale lišta je drahá a co je hlavní, je fórová, má tendenci praskat a poté co jsem jí dal na levou stranu dveří, usoudil jsem, že tomu spíše uškodí a další hrany nezakrýval. Je tedy započtená v kalkulaci možná zbytečně. Domazlení spočívá i v nařezání těch krátkých palubek pod a nad vchodem a doplnení nějakých pidikusů prken které někde chyběly. Vše je vidět níže na natřených fotkách.
Pohled přepážkou dovnitř do pejskovy ložnice se zaklopenou střechou:
Venku opřená střecha se zatepleným "kusem" vnitřku. O ní je opřená přepážka. Koukají kusy latí, po kterých se přepážka zasouvá. Pozor - v boudě musí být přepážka tak nízká, aby se těsně nad ní vešel celý vnitřek střechy ! Kdyby přepážka nebyla zateplená, ta horní část je kvůli vchodu 30x60 hodně oslabená a krátká na to aby přepážka byla stabilní. Takže by byla obtížnější na výrobu. Kromě toho, přepážka se stejně dělala ze zbytků latí a prken a polystyrenu, takže materiál neuškudlíte a naopak lépe zužitkujete zbytky.
Lišty, do kterých se přepážka zasouvá, jsem udělal z podélně maflem přeříznutého hoblovaného hranolu 18 x 42 x 3m. Asi jsem kupoval zbytečně dlouhý. Pozor před našroubováním je lépe lišty navrtat aby nepopraskaly, jsou tenké.
Sem se přepážka zasouvá. Napravo mám jednu lištu zbytečně až k zemi, ty stačí obě krátké, pak jsem jí uřízl, mimojiné i proto aby se pes v zatáčce nezlomil.
Následovala penetrace, den čekat, nátěr, den čekat, nátěr, den čekat.
Střecha pobitá hřebíky "papíráky" kanadskou šindelí, co zbyla dvěma sousedům ze zahradních domků, tj. tvary desek nejsou dostatečně esteticky sladěné, tu kus obdélník, tu kus oblouček, tu kus záplata, umělec by omdlel, ale nám, vidlákům to za ty prachy nevadí :-) Jinak s tím ale bylo šíleně práce, nejlépe by bylo koupit metrový pás asfaltového pásu Šindelit r333h 449 Kč za 25m klubko a natáhnout ho. Bylo by rychlejší a asi i poddajnější. Ale co pak s těmi zbývajícími 20 metry že.
Největší opruz jak zakončit kraje. Asfalt se má tendenci lámat a odpadat, nějak jsem to nakonec tzv. zašmoulil. Pozor vezměte si rukavice, asfalt mi rozežral ruce jak jsem ho ohýbal a léčil jsem si prsty ještě týden poté. V rukavicích se ale blbě drží hřebík. Na zahradním domku se kvůli okrajům OSB desky dělá oplechování, protože to vítr jinak orve a střecha by šla do kelu. Oplechovat psí boudu mě ani moc nenapadlo a hlavně by se o ty plechové okraje děti i pes asi pořezali.
Okraj jsem zakryl elektrikářskou lištou 18x18 hnědé barvy, aby se neodrbal. Zbylé okraje, kde kanadský šindel stačil, jsem obalil šindelí do oblouku přes okraj. Sice se tam bude asi držet voda a zahnívat, ale holt oplechování se mi řešit nechtělo.
Vstup do boudy jsem natřel možná i málo jestli tam nasněží nebo naprší. Psovi ale lak smrdí tak jsem chtěl, aby tam měl uvnitř jen neošetřené dřevo. Z venku jsem použil 1x penetraci Xyladecor a 2x 0,75l (2 nátěry) xyladecor oversol 2 v 1 barva Wenge. Chtěl jsem sice původně použít něco jako bezbarvý lak, protože mám rád přirozené a jednoduchě věci, ale dozvěděl jsem se, že čím větší pigment, tím větší ochrana, po vzoru "čím víc pruhů, tím víc adidas" tak nakonec padla volba na hnědou barvu. Přeci jen, nechci to nakždý rok natírat znovu, a koneckonců i proto je lepší natřít rovnou ve dvou vrstvách.
Spodek jsem napenetroval a natřel nejdůkladněji včetně spodních lišt, aby to neuhnívalo. Naopak střechu jsem natřel důkladně jen na okrajích a zespodu ten obvod. Navrchu tam kam přijde asfalt jsem to odflákl jen jednou vrstvou pro sichr.
Ještě jsem plánoval udělat střechu na pantech, jako to mají všichni okolo aby se střecha nemusela zvedat ve dvou. Střecha je ale příšerně těžká tak nevím jak to udělat aby jí ty panty udržely a "nevyvrátila" je. Nějak se mi to nezdá, že by tam tím otáčením střecha dobře zapadala. Zatím jsem tento detail technicky nedořešil, takto mi to přijde stabilnější.
Poznámka z provozu: Sundavat střechu bez pantů při čištění je nutné ve dvou lidech a osoba menšího vzrůstu s tím má docela problém to uzvednout.
Tento odstavec doplňuju v době mrazivého počasí kdy teploty venku v noci klesají pod -20 stupňů. Štěndo je od začátku venkovní, je zvyklá že má místo venku a od prvního dne tam přespává. Když vylezu na chvíli do mrazu, vykřikuji "brrr to je mráz, že by psa nevyhnal !!!". BŠO vylézá z boudy, usmívá se, vrtí ocasem a je rozehřátá. Pravdou je, že toto plemeno vydrží i v takovémto mrazu bez boudy venku na sněhu, asi. Demonstruje to přes den, když věrně sedí přede dveřmi protože vidí, že doma někdo je. Začínám se bát, co bude dělat v létě. Bouda je zatím pro štěně dost veliká, ale aspoň si tam může vodit psí návštěvy.
Bouda funguje. Je velmi těžká, ve dvou bez střechy a bez přepážky jsme jí sotva odvlekli na místo. Kdybych to přepočetl na peníze, bylo lepší jí koupit. Ale ta radost něco takto sám vyrobit, ta se nedá vyčíslit. A když se s manželkou pohádáme, alespoň máme se psem kde přespat.
Jestli to někomu trochu pomohlo, dejte vědět, popř. i jak jste dopadli a jak to ještě vylepšit na emailovou adresu Filip zavináč Laburda tečka cz
Psáno s odstupem času
2012_12: Sklon střechy se mi zdá příliš malý, voda tam stojí, pes nikdy na boudu neskákal, asi platí stejně jako o lidech i o psech že každý je jinak úchylný.
Anebo vysvětlení číslo dvě, že tam při svém vzrůstu prostě nedovyskočí.
Anebo je to psí šlechtic a skákání po střeše se neslučuje s jejím vybraným chováním. Anebo ten asfalt by jí tlačil do ťapek. Anebo tam skáče jen když nejsem doma.